вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 173
home Хроника

Познат идентитетот на човекот кој пукаше во теолошкото училиште во Тетово

Познат идентитетот на човекот кој пукаше во теолошкото училиште во Тетово

Тетовската полиција информира дека е расчистен случајот со пукањето во објектот на средното теолошко училиште во градот кое беше пријавено вчера.  За истрелите ќе биде поднесена кривична пријава за 41-годишен жител на Тетово.

-Осомничен дека со огнено оружје го извршил оштетувањето е 41-годишниот тетовец Б.М. Тој вчера околу 18 часот и 30 повикан е во Полициската станица Тетово, одземен му е пиштол „цз“ со рамка со 12 куршуми калибар 9 милиметри за вештачење, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Според информаците на СВР Тетово по целосно документирање на случајот ќе му биде изготвен соодветен поднесок по член 288 од Кривичниот законик за „предизвикување општа опасност“.  (МИА)

Локални избори 2021