понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 70
home Хроника

Пожарот во затворот во Идризово бил подметнат од затвореници

Пожарот во затворот во Идризово бил подметнат од затвореници

Двајца затвореници во затвореното одделение во затворот „Идризово“ вчера подметнале пожар кој веднаш бил изгаснат од затворската полиција.

Како што информираше за МИА директорот на затворот Боби Мојсовски, веднаш по пријавата на полицајците била повикана противпожарна единица, но не интервенирала бидејќи веќе огнот бил локализиран од обезбедувањето на затворот.

-Затворениците беа сослушани од управата и од МВР и биле издвоени во самица, рече Мојсовски.

Според него, нема причинета материјална штета.

Локални избори 2021