среда, 28. септември 2022. Вести денес: 71
home Хроника

Пожар во штипската населба „Радански пат“

Пожар во штипската населба „Радански пат“

Изгоре дел од покривната конструкција од домот на семејството Сулејманови во штипската населба „Радански пат“. Командирот на смена во ТППЕ-Штип, Тони Ѓоргиев вели дека пожарот избувнал претпладнево, а на терен излезгле осум пожарникари со две возила.

Тој посочи дека пожарот е локализиран во 13 часот и за среќа нема повредени.

Полицијата ќе ги утврдува причините за пожарот, а според првичните информации се претпоставува дека настанал од неисправна електрична инсталација или неисчистен оџак.

Ѓоргиев апелира граѓаните кои се греат на дрва да бидат внимателни и навреме да си ги чистат оџаците, бидејќи според нивните анализи во зимскиот период токму неисчистените оџаци се причина за најголем број од локализираните пожари.

Коронавирус