петок, 4. декември 2020. Вести денес: 1
home Хроника

Пожар во близина на Железничката станица во Куманово – 8 пожарникарни возила на терен

Пожар во близина на Железничката станица во Куманово – 8 пожарникарни возила на терен

Осум противпожарни возила со повеќе од десеттина пожарникари повеќе од еден час се обидуваат да го локализираат пожарот што избувна на пат во близина на Железничката станица Куманово, информираа надлежните од Територијалната противпожарна единица Куманово.

– Пожарот е под контрола нема опасност од ширење. Има голема количина на прагови за железничка пруга кои се дрвени премачкани со специјални премази, што го отежнува гасењето, изјави шефот на смена од ТППЕ Куманово, Ненад Кипријановски.

Пожарот во СВР Куманово е пријавен во 17:40 часот, од каде информираа дека сообраќајот на делницата Куманово-Табановце е во прекин. Облак од густ црн чад се забележува од повеќе локации во Куманово.

Коронавирус