вторник, 21. јануари 2020. Вести денес: 140
home Хроника

Повредени девет лица во 12 сообраќајки во Скопје

Повредени девет лица во 12 сообраќајки во Скопје

Девет лица се полесно повредени во 12 сообраќајни несреќи кои се случиле во текот на вчерашниот ден на територија на СВР Скопје.

-Во текот на изминатиот ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје превземени се мерки и активности и констатирано е дека 43 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 14 возачи од кои: еден возач затоа што управувал возило под дејство на алкохол и 13 возачи затоа што управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило, информираат од СВР Скопје.

Исто така, исклучени од сообраќај биле 13 возила бидејќи биле нерегистрирани. Санкционирани се двајца возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, двајца возачи поради неправилно престројување, тројца возачи поради неправилно престигнување и 10 возачи поради користење на мобилен телефон при управување на возило.

Во однос на пешаците санкционирани се седум пешаци. Во текот на изминатиот ден издадени се 103 мандатни платни налози.