четврток, 23. март 2023. Вести денес: 150
home Хроника

ПОВРЕДЕНИ 2 ЛИЦА: Шест сообраќајки вчера во Скопје

ПОВРЕДЕНИ 2 ЛИЦА: Шест сообраќајки вчера во Скопје

Едно лице е тешко повредено, а едно се здобило со полесни повреди во две од вкупно шест регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. За четири сообраќајки е регистрирана материјална штета.

Сообраќајната полиција санкционирала 28 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената и исклучила од сообраќај 11 возачи, од кои девет пред да се стекнат со право на управување  моторно возило и двајца почетници.

Исклучени се од сообраќај 13 нерегистрирани возила, а санкционирани се 91 возач за непрописно паркирање и со „пајакот“ се подигнати 86 возила. Седум возачи се казнети за неправилно престигнување и уште седум за непоседување зимска опрема, како и по тројца за неправилно престројување, не давање првенство на минување на возила и на пешаци и за поминување крстосница на црвено светло.

Во рамки на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајна култура  на децата во предучилишните установи“ одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници во градинката „8 Март“, објект „Ѕуница“ во општина Кисела Вода.

loading...