вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 110
home Хроника

Потребна е помош: Голем пожар во битолско, општината бара авиони за гасење на огнот

Потребна е помош: Голем пожар во битолско, општината бара авиони за гасење на огнот

Голем пожар попладнево го зафати Потпелситерието, лоциран во атарот на селото Ротино.

Општина Битола јави дека екипите на Територијалната противпожарна единица од градот веднаш се упатиле на терен, но поради засилениот ветер, пожарот бргу се проширува и претставува опасност да ја зафати моликовата шума.

„Имајќи ги во предвид околностите дека се работи за тешко пристапен терен и покрај ангажираноста на противпожарните служби, јавните претпријатија на локално и државно ниво, надлежните служби за заштита, спасување и ЦУК, локализирањето и гаснењето на пожарот е исклучително тешко.

Кризниот штаб за заштита и спасување при Општина Битола одржа состанок под раководство на градоначалничката Наташа Петровска и донесен е едногласен заклучок дека е потребно ангажирање на ДЗС со активирање на механизирани средства кои би дејствувале од воздух“, велат од општината.

Во моментов на терен пожарот го гаснат екипи на ТППЕ, едно противпожарно возило од РЕК Битола и едно од Општина Ресен, а во акцијата се вклучени и вработените во НП Пелистер, како и локалното население.

Од ТППЕ Битола информираат дека во текот на денот имале шест противпожарни интервенции. Покрај големиот пожар во Ротино, екипите на терен гаснеле пожари во Ниже Поле, Драгожани, во Мариовскиот дел и во градското подрачје.

Коронавирус