четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 33
home Хроника

Постапка за пет лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Постапка за пет лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Гостиварското Jавно обвинителство поведе постапка за пет лица кои го прекршиле полицискиот час.

– Обвинетите во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Тие не ги почитувале мерките и одлуките за забрана на движење на населението, па за време на полицискиот час без дозвола, пеш или со возило се движеле низ градот, се вели во соопштението од ОЈО.

За обвинетите обвинителството побара од судот да им изрече парични казни во износ од по 100 дневни глоби.

ЕУРО 2020

Македонија