четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 32
home Хроника

Поради коментар на Фејсбук, охриѓанец си доби кривична

Поради коментар на Фејсбук, охриѓанец си доби кривична

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Љ.З.(38) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на 25.12.2020 на социјалната мрежа „Фејсбук“, од својот профил напишал недоличен и навредлив коментар со кој поттикнувал омраза, дискриминација и насилство кон група граѓани.

ЕУРО 2020

Македонија