четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 173
home Хроника

Полициска акција во Аеродром кај Џеваир, новинар на КУРИР спречен во извршување на службена должност

Полициска акција во Аеродром кај Џеваир, новинар на КУРИР спречен во извршување на службена должност

Момонтално кај „Џеваир сити“ се спроведува полициска акција.

Новинар на КУРИР кој се најде на местото на настанот беше спречен од страна на полицијата да ја изврши својата службена должност, па така на дрзок начин беше спречен да фотографира и снима.

И покрај тоа што се легитимирал дека е новинар на новинската агенција Курир истиот беше спречен во извршување на службена должност, тој ги почитуваше сите протоколи и држеше соодветна дистанца од местото на настанот.

Ваквите настани се од јавен интерес, а полицијата мора да го обезбеди местото на настанот со соодветен кордон, а новинарите кои се на јавен простор слободно да ја извршуваат својата должност.

Коронавирус