недела, 26. март 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Полицијата за еден ден казнила 289 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казнила 289 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (04.12.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 239 возачи. Од нив, 18 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 74 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 165 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

loading...