сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 27
home Хроника

Полицијата вчера казни 139 возачи, на 40 им ги земаа сообраќајните дозволи

Полицијата вчера казни 139 возачи, на 40 им ги земаа сообраќајните дозволи

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 23.03.2019 година во периодот од 14 до 22 часот спроведе акциска контрола за санкционирање возачи кои ги кршат сообраќајните правила.

Преземени се вкупно 139 мерки против возачи на моторни возила и задржани се 40 сообраќајни дозволи под сомнение за техничка неисправност (зголемена бучавост и непрописни фолии) и истите се упатени на вонреден технички преглед.

Исто така констатирано е дека 15 возачи управувале нерегистрирани возила, 14 возачи управувале возило без возачка дозвола, шест возачи управувале возила без соодветна категорија на возачка дозвола, 24 возачи управувале моторцикл без заштитен шлем, а санкционирани се и други прекршоци.

Коронавирус