понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 174
home Хроника

Полицијата протера двајца малолетни Срби кои нелегално влегле во Македонија

Полицијата протера двајца малолетни Срби кои нелегално влегле во Македонија

Полициски службеници синоќа половина час по полноќ ги привеле И.Е.(19) и 17-годишник, двајцата од Србија, кај наплатната рампа Градско, на автопатот Гевгелија-Скопје.

Министерството за внатрешни работи денеска информираше дека при проверка на возило „Ауди“, со велешки регистарски ознаки, во кое биле двајцата патници, констатирано е дека тие нелегално влегле во државата.

-Поднесен е соодветен поднесок од страна на Регионалниот центар за Гранични работи Југ-Кавадарци, а од Основен суд Велес изречена им е глоба и мерка „протерување на странец од територијата на Република Северна Македонија“, по што полициските службеници ги спровеле до Граничниот премин Табановце, се вели во соопштението од МВР.

Локални избори 2021