недела, 7. март 2021. Вести денес: 1
home Хроника

Полицијата на терен со часови: Рачна бомба пронајдена кај Дебарско

Полицијата на терен со часови: Рачна бомба пронајдена кај Дебарско

На брегот на Дебарско Езеро во месноста наречена „венец“ вчера е пронајдена стара експлозивна направа, рачна бомба.

Случаен минувач експлозивната направа ја забележал во 13:35 часот по што пријавил во Полициската станица од општа надлежност во Дебар.

– Подрачјето беше обезбедено од полициски службеници се до 18 часот, кога овластено службено лице од Дирекцијата за заштита и спасување изврши безбедно подигнување.

Констатирано е дека се работи за рачна бомба од италијанско производство што потекнува од Втората светска војна, изјави Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Коронавирус