петок, 30. септември 2022. Вести денес: 112
home Хроника

Поднесено обвинените против четири турски државјани на Турција поради фалсификување на негативни ПЦР тестови

Поднесено обвинените против четири турски државјани на Турција поради фалсификување на негативни ПЦР тестови

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против четири лица, државјани на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите на 4 јуни 2021 година, на граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, при чекирање за лет кон Истанбул, употребиле како вистински лажни лажни сертификати за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот, иако знаеле дека не се тестирале во наведенaтa лабораториja и дека не им бил издаден таков сертификат.​

Коронавирус