сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 66
home Хроника

Поднесено обвинение за жената што го уби сопругот во Студеничани

Поднесено обвинение за жената што го уби сопругот во Студеничани

Основното јавно обвинителство поднесе обвинителен акт против жена (50) поради извршено кривично дело – убиство.

Од ОЈО соопштија дека обвинетата на 1 мај 2019 година, во својот дом во Студеничани, со умисла го лишила од живот својот сопруг. По претходна расправија, таа ја зела секирата која била во близина и во дворот на семејната куќа му задала три удари со сечивото на сега починатиот.

– Со поднесување на обвинението, јавниот обвинител до судот достави и предлог за продолжување на веќе определената мерка притвор бидејќи ценеше дека постои опасност од криење и бегство на обвинетата, соопштија од ОЈО.

Коронавирус