четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Хроника

Поднесено обвинение против тројца државјани на Турција – прикажувале фалсификувни ПЦР тестови

Поднесено обвинение против тројца државјани на Турција – прикажувале фалсификувни ПЦР тестови

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителни предлози против тројца државјани на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот зaконик.

На 1 март, при процедурите за проверка на пасошот на Меѓународниот аеродром Скопје, тројцата обвинети прикажале лажни потврди за негативен тест за SARS-CoV-2 вирусот. Иако воопшто не се тестирале, обвинетите се обиделе да ја напуштат државава со потврди за кои знаеле дека не се издадени од наведените лаборатории.

Коронавирус