понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 151
home Хроника

Поднесени кривични за 12 македонски и косовски државјани- постапиле спротивно на одлуката на Влада

Поднесени кривични за 12 македонски и косовски државјани- постапиле спротивно на одлуката на Влада

Поднесени се шест кривични пријави, по две од СВР Велес, СВР Охрид и СВР Тетово, против 12 лица, од кои пет косовски државјани, а останатите седум македонски државјани, поради постоење основано сомнение за сторени 12 кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Пријавените, во временскиот период од 13 до 24.03.2021, постапиле спротивно на одлуката од Владата, за забрана за движење во временски период од 22.00 до 05.00 часот.

Коронавирус