петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 177
home Хроника

Поднесена кривична пријава против српски државјанин поради криумчарење на мигранти

Поднесена кривична пријава против српски државјанин поради криумчарење на мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против Б.В.(24) од Р.Србија, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, казниво по чл.418-б ст.2 од Кривичниот законик.

На 16.10.2021 околу 10.00 часот во близина на бензинска пумпа кај с.Мрзенци тој бил лишен од слобода од полициски службеници од Полициска станица Богородица, бидејќи со патничкото возило „фолксваген голф“, со српски регистарски ознаки, кое тој го управувал, превезувал шест лица мигранти од Куба, а на даден сигнал од полициски службеници продолжил да се движи, по што во близина на с.Мрзенци ги оставил лицата мигранти.

Од судија од Основен кривичен суд Скопје на пријавениот му е изречена мерка притвор.