петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 93
home Хроника

Почина спасувајќи дете во Грција, погребан е 22-годишниот херој Бурхан од Арачиново

Почина спасувајќи дете во Грција, погребан е 22-годишниот херој Бурхан од Арачиново

Беше жив и здрав. Отиде во Грција да се одмори, но таму се случи трагедија.

Дваесет и две годишниот Бурхан Латифи од Арачиново кој почина пред неколку дена на плажите на Грција денеска го погребaa.

Трагедијата се случилa кога едно дете побарало помош во морето, а Бурхан бил првиот што стрчал да помогне, но за жал не успеал да се спаси себеси и починал неколку минути откако неговото тело било извадено од морето.

Погребот на 22-годишниот се одржа на гробиштата на село Мојанци. Бурхан беше единствениот син на семејството Латифи.

Извор: Независен