вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 173
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Хроника

По вторпат за четири месеци ограбена црквата на православните гробишта во Тетово

По вторпат за четири месеци ограбена црквата на православните гробишта во Тетово

Околу 1400 денари биле одземени, а била нанесена и материјална штета по тешката кражба што засега непознати сторители ја извршиле во црквата „Свети Димитрија“ на улица „Прохор Пчински“ во православните гробишта во Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово Масрјан Јосифовски. Според неговите податоци, кражбата била извршена ноќта помеѓу сабота и недела изминатиот викенд.

– Непознатите сторители  откако ги скршиле двата катинари од дрвената влезна врата насилно отвориле и две дрвени каси во внатрешноста  од кои одзеле 200 и 800 денари како и уште 400 денари што  биле оставени на друго место во црквата. Со тоа тие противправно се стекнале со вкупна имотна корист од 1400 денари рече Јосифовски.

Полицијата извршила увид и презема мерки и активности за откривање на сторителите.

Ова е втора кражба во истата црква на тетовските православни гробишта за нешто помалку од четири месеци откако во мај годинава исто така непознати сторители оделе околу 2000 денари од нејзината внатрешност. (МИА)