недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 245
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

home Хроника

По семејната трагедија во Кочани, ќерката ќе остане во болница под надзор на психијатар

По семејната трагедија во Кочани, ќерката ќе остане во болница под надзор на психијатар

Дваесет и двегодишната девојка од Кочани, која беше сведок на трагедијата во која беше убиена нејзината мајка, ќе биде задржана во кочанската болница под надзор на психијатар, со оглед на стресот и траумата која ја има доживеано, потврдила за „Фокус“, доктор Борка Панова, директорка на болницата.

– После страшната семејна трагедија што се случи, девојката е кај нас во болницата и е во стабилна состојба. Има некои расекотини по телото. Сепак, после се што и се случи, таа е под стрес и мора да остане тука и одредено време да биде под надзор на психијатар. Таква семејна трагедија во 21 век е страшно и жално, истакна доктор Панова.

Од МВР и од обвинителството утринава информираа дека во 3.30 часот по полноќ се случила голема семејна трагедија, кога кочанец најпрвин ја убил својата сопруга, а потоа се самоубил.

Она што семејната трагедија ја прави уште по траорна е што крвавиот чин се случил пред очите на двете нивни деца.

– Утринава во 3.30 часот, по семејна расправија, сега починатиот Б.А. неколкупати со нож ја ранил својата сопруга Л.А. Откако увидел дека жртвата покажува знаци на живот посегнал по чекан и со него и нанел неколку удари во главата со намера да ја усмрти. Сведок на насилството биле децата на брачниот пар, 22- годишната ќерка и 13 годишното момче кое веднаш побегнало и се засолнило кај соседи. Ќерката, по безуспешен обид да го спречи својот татко во кој и самата претрпела повреди, го пријавила случајот во полиција, велат од обвинителството.

Локални избори 2021