понеделник, 30. март 2020. Вести денес: 126
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

Откриени причините: Запалил кафе бар во Прилеп бидејќи се почувствувал навреден

Откриени причините: Запалил кафе бар во Прилеп бидејќи се почувствувал навреден

Основното јавно обвинителство од Прилеп денеска соопшти дека се води постапка против 24-годишниот прилепчанец кој за време на новогодишната ноќ го запали кафе барот „Паб корнер“ со основано сомнение дека сторил кривично дело „тешки дела против општата сигурност“.

Тој на 31 декември околу 18 часот имал вербална расправија со еден од вработените и со менаџерот на објектот и без да го плати долгот, заминал заканувајќи се дека ќе го запали пабот бидејќи е навреден.

Потоа купил три шишиња со запалива течност и во три часот се вратил во пабот и го запалил со што предизвикал значителна материјална штета.

На осомничениот му е одредена мерка притвот во траење од 30 дена.