петок, 29. јули 2022. Вести денес: 21
home Хроника

Откриени извршителите на кражбите во црквите во тетовско

Откриени извршителите на кражбите во црквите во тетовско

Секторот за внатрешни работи Тетово целосно ги расчисти шесте тешки кражби, кои во текот на овој месец беа извршени во православни цркви во Тетово, Копанце, Радиовце и Подбреѓе.

Сторители на овие дела се Џ.М. (22) од Тетово и 17-годишник од село Озормиште. Тие во разговор во полициска станица ги признале делата. По целосно документирање на случаите, против нив ќе виде поднесен соодветен поднесок.

Тие ги извршиле кражбите со насилно отворање на влезните врати или со кршење на прозорците, по што од каси, маси за продажба на свеќи или од икони одзеле парични средства во вкупен износ од над 6.000 денари, а причиниле и поголема материјлна штета, соопшти МВР.

Коронавирус