среда, 21. април 2021. Вести денес: 116
home Хроника

Откриени 43 мигранти во товарно возило кај селото Лакавица

Откриени 43 мигранти во товарно возило кај селото Лакавица

Полициски службеници вчера откриле 43 мигранти на возраст од 16 до 25 години од Бангладеш, Пакистан и Авганистан во товарно возило „форд транзит“ со скопски регистарски ознаки кај селото Лакавица.

Како што соопшти МВР, вчера во 10:50 часот на магистралниот пат Штип – Радовиш, во село Лакавица, полициски службеници дале знак за запирање на товарното возило, но возилото не застанало.

Набргу потоа возилото сопрело и при негова проверка биле пронајдени 43 мигранти, на возраст од 16 до 25 години, од Бангладеш, Пакистан и Авганистан.

Лицата се предадени на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Исток за понатамошна постапка.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус