недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 79
home Хроника

Откриена причината поради која возило заврши во водите на Охридското езеро

Откриена причината поради која возило заврши во водите на Охридското езеро

Невнимание е причина за несекојдневната случка кога автомобил утринава заврши во водите на Охридското Езеро.

Увидот на полицијата за утврдување на околностите под кои возилото марка „пежо“, со охридски регистерски таблички, завршило во езерото покажа дека жената која управувала со возилото, го паркирала автомобилот пред поранешното музичко училиште на кејот на Охридското Езеро, а потоа го напуштила без соодветно да го обезбеди, односно не ја кренала рачната сопирачка.

Конфигурацијата на теренот, односно косината на паркинг-местото, била причина возилото да се придвижи нанапред и да заврши во езерската вода.

Коронавирус