среда, 8. јули 2020. Вести денес: 99
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Хроника

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.(25) од Скопје, поради основи на сомневање дека извршил кривично дело „убиство“ казниво по член 123 од КЗ на РМ.

Како што информриа МВР, на 28 декември годинава околу 21:30 часот на улица „Шарпланинска“ во Скопје, по претходно договорена средба, пријавениот со пушка „Црвена застава“ испукал два патрона во Н.Д.(38) од Скопје, кој седел во патничко моторно возило „фолксваген пасат“ и го убил. Пријавениот потоа ја ставил пушката во возило „пежо 106“, со кое бил дојден, и го напуштил местото на настанот.

Пријавениот појаснил дека во неколку наврати, од Н.Д. земал пари, а по претходен договор, требало на 28 декември во 21:00 часот да му врати дел од парите. По кажување на пријавениот, Н.Д. во два наврати 22 и 27 декември му упатувал закани доколку не ја врати сумата на пари, како што претходно се договориле.

Пријавениот С.П. е лишен од слобода.

Парламентарни избори 2020