сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 10
home Хроника

Осум сообраќајки во Скопје, казнети 99 возачи за непрописно паркирање

Осум сообраќајки во Скопје, казнети 99 возачи за непрописно паркирање

Четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во три од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во пет сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Според податоците на СВР Скопје, од сообраќај полицијата исклучила шест возачи кои  управувале возило под дејство на алкохол, 15 возачи пред да се стекнат со право на управување моторни возила, тројца возачи почетници и 18 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање се издадени 99 казни, а со специјалното возило „пајак“ се  подигнати 61 возило.

Казнети се и шест пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, четири возачи кои поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи за неправилно престројување, тројца возачи за неправилно престигнување, двајца возачи за не користење заштитен шлем на вел со мотор, мопед и мотоцикл, седум возачи за не носење сигурносен појас за време на управување моторни возила и 30 возачи за користење мобилен телефон за време на управување моторни возила.

Коронавирус