среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 47
home Хроника

Осум санкции за неисправни возила што вршат јавен превоз на територија на СВР Тетово

Осум санкции за неисправни возила што вршат јавен превоз на територија на СВР Тетово

Денеска од 8 до 11 часот, полициски службеници на СВР Тетово спроведоа акциска контрола на техничката исправност на возила што вршат jавен превоз на патници , претежно автобуси и комбиња.

При контролата откриени и санкционирани се вкупно осум неисправни возила (ТЕ-3 и ГВ-5).Шест од нив (ТЕ-3 и ГВ-3) имале неисправни сопирачки, 1(ГВ) неисправен уред за управување и 1 (ГВ) неизвршен технички преглед.

Сите неисправни возила исклучени се од сообраќај и изготвени им се соодветни поднесоци.

При контролата, исто така, санкционирани се и четири други видови сообраќајни орекршоци ТЕ-2 и ГВ-2).

Коронавирус