сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 91
home Хроника

Осум лица полесно повредени во 17 сообраќајки во Скопје

Осум лица полесно повредени во 17 сообраќајки во Скопје
фото илустарција

Осум лица се полесно повредени изминатото деноноќие во 17 несреќи што се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

Сообраќајната полиција санкционирала 42 возачи што се движеле со поголема брзина од дозволената, а од сообраќај биле исклучени 22 возачи.

Според полицискиот извештај, 1 управувале возило под дејство на алкохол, 15 пред да се стекнат со право на управување моторно возило, а шест возачи почетници.

Непрописно биле паркирани 95 возила, а  пајак службата подигнала 59 моторни возила.

Санкциониран бил и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин, четворица возачи кои поминале на црвено светло, двајца за неправилно престројување, еден за неправилно престигнување и 13 возачи се санкционирани за некористење заштитен шлем.

Коронавирус