сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 53
home Хроника

Организирале забава во време на пандемија, па зажалиле за тоа – кога дошла полицијата имала што да види на лице место

Организирале забава во време на пандемија, па зажалиле за тоа – кога дошла полицијата имала што да види на лице место

На 27.03.2021 во 22.00 часот, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Скопје извршиле контрола во семејна куќа на ул.„Мајски манифест“ во Скопје,  сопственост на И.Ѓ.(25) и М.Ѓ.(20), при што било констатирано дека не се почитуваат мерките за спречување на ширење на ковид-19, односно била организирана забава, а покрај нивната сестра С.Ѓ.(19), биле затекнати уште  шест полнолетни и три малолетни лица.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик.