четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Хроника

Опожарено полициско возило во Куманово

Опожарено полициско возило во Куманово

Полициско возило паркирано во близина на Отсекот за управни работи на СВР Куманово е опожарено минатата ноќ во 02:10 часот, информираше денеска кумановската полиција.

Полициски службеници од СВР Куманово на булеварот „Трета македонска ударна бригада“ забележале едно лице кое го предизвикало пожарот на моторно возило „Шевролет Спарк“, во сопственост на МВР, кое било паркирано пред поранешниот Дом на АРМ.

– Лицето се дало во бегство, а по кусо време од страна на полициски службеници било забележано на улицата „Боро Прцан“, но не ја почитувало дадената наредба за застанување, туку вперило огнено оружје и испукало неколку проектили кон нив, по што побегнало. Нема повредени, соопшти СВР Куманово.

Опожареното возило „Шевролет Спарк“ е изгаснато по интервенција на Територијалната противпожарна единица Куманово. Во координација со јавен обвинител извршен е увид на местото на настанот и увидна екипа од СВР Куманово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус