петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Хроника

ОЈО Струга гони три лица за трговија со дрога

ОЈО Струга гони три лица за трговија со дрога

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донел наредба за спроведување истражна постапка против три лица, државјани на Република Албанија, за сторено кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според Кривичниот законик.

– Осомничените вчера околу 1:40 часот како соизвршители неовластено заради продажба пренесувале шеесет и девет килограми и триста и десет грама дрога – марихуана. Дрогата претходно ја спакувале во црни најлонски ќеси и ја пренесувале на магистралниот пат Струга – Ќафасан во близина на село Франгово. При што биле откриени и приведени од страна на овластени службени лица на Министерството за внатрешни работи, соопшти ЈОРМ.

Надлежниот обвинител ценел дека постојат околности што укажуваат на опасност од бегство, поради што до судија на претходна постапка од Основниот суд Струга доставил предлог за определување на мерката притвор за тројцата осомничени.

Коронавирус