вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 101
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Хроника

Охриѓанец кој требало да биде во самоизолација излегол да се степа со сограѓанин

Охриѓанец кој требало да биде во самоизолација излегол да се степа со сограѓанин
илустрација

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според законските прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 33-годишен охриѓанец.

Тој, на 8 јули, непридржувајќи се до решението од Државниот здравствен и санитарен инспекторат со одредена мерка домашна самоизолација, самоиницијативно го напуштил својот дом во Охрид и на булеварот „Туристичка“ предизвикал нарушување на јавниот ред и мир, со физички напад врз сограѓанин.