четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 133
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Хроника

Ограбувал жени среде Скопје: Едно лице обвинето за четири тешки кражби

Ограбувал жени среде Скопје: Едно лице обвинето за четири тешки кражби

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице за сторени четири дела – тешки кражби од Кривичниот законик.

-Обвинетиот на 18 ноември на автобуската станица на Зелен пазар во Скопје на дрзок начин од една оштетена одзел златен ланец во вредност од 25.000 денари, така што се доближил до неа и и го скинал од вратот. Потоа на 28 ноември на Камен мост од увото на една оштетена со рака скинал златна обетка вредна 15.000 денари, на 1 декември во близина на хотелот „Арка“ на ист начин одзел златна обетка вредна 6.000 денари, а на 3 декември кај Зелен пазар од увото на една оштетена скинал обетка вредна 10.000 денари, соопшти Јавното обвинителство.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставил и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот.

Коронавирус