среда, 2. декември 2020. Вести денес: 52
home Хроника

Ограбено музичко студио во Тетово, па нападнати сопствениците: Овие шест лица добија кривични пријави

Ограбено музичко студио во Тетово, па нападнати сопствениците: Овие шест лица добија кривични пријави

СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.О.(22), Ф.М.(22), Б.Љ.(19), С.Х.(18), Е.Х.(20) и  А.И.(18), сите од Тетово, и тоа: прво, второ и третопријавениот поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „тешка кражба“ и „насилство“, додека четврто, петто и шестопријавениот поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“.

На 26.11.2019, прво, второ и третопријавениот во музичко студио во Тетово извршиле „тешка кражба“, при што го оштетиле и целокупниот инвентар.

По преземени мерки, пријавените го признале делото. Истиот ден, околу 21.30 часот, додека се вршел увид, пријавените се обиделе да ги нападнат Ј.А., Е.А. и Р.Б., сопственици на студиото.

Коронавирус