сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Хроника

Обвинение против десет лица за непочитување на здравствените прописи во Струга​

Обвинение против десет лица за непочитување на здравствените прописи во Струга​

Основното јавно обвинителство Струга до надлежниот Суд поднесе предлози за издавање казнени налози против десет лица, обвинети за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

– За сите обвинети, струшкото Обвинителство му предложи на судот да им изрече парични казни, со определување на  висината на паричните казни  на по 100 дневни глоби, секоја од нив со вредност од по 30 евра во денарска противвредност, стои во соопштението до ОЈО.

Обвинетите во одделни настани не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, па за време на полицискиот час се движеле пеш или со возила низ Струга и околината.

Парламентарни избори 2020