вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 76
home Хроника

Објавена аудио снимка од разговорот помеѓу Бошнаков и македонските контролори (ВИДЕО)

Објавена аудио снимка од разговорот помеѓу Бошнаков и македонските контролори (ВИДЕО)

Двајца обвинители вршат увид на авионот Цесна, кој вчера се урна кај Солунска глава, заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи и судска медицина обидувајќи се да ги утврдат причините за авионската несреќа.

Бугарските медиуми пак објавија аудио снимка од дијалогот помеѓу контролорите во Македонија и пилотот кој управувал со авионот.

Имено, во авионската несреќа животот го загуби Георги Бошнаков, сопственик на компанија за рециклирање отпад, неговата сопруга и нивните две деца при што стапил во контакт со контролорите бидејќи почувствувал турбуленции додека управувал со авионот.

Разговорот се одвивал на англиски и македонски јазик, а после неколку разменети информации, контролата на летање од Скопје не добивала повратни одговори од Бошнаков.

-Се обидуваме да избегнеме еден поголем облак, вели Бошнаков.

Може да се прелета над Солунска Глава, нема облаци, сигурно е и чисто со база од над 300 метри над врвот“. „Да, ама пилотот јави дека е турбулентно и го снема од радар, разговараат контролорите.

Целосниот разговор може да го погледнете тука, а делот од разговорот помеѓу Бошнаков и контролорите почнува од 11.36 минута.

Коронавирус