недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Хроника

НЕСРЕЌНА СРЕДА: Правеле свадба, а полицијата упаднала и го затворила ресторанот- eве каква казна следува за сопственикот

НЕСРЕЌНА СРЕДА: Правеле свадба, а полицијата упаднала и го затворила ресторанот- eве каква казна следува за сопственикот

Прекината семејна веселба во гостиварско, приведен сопственикот на објектот.

Полициски службеници од СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар денеска (25 ноември) околу 16 часот го лишија од слобода А.Д.(30) од Неготино, гостиварско, затоа што во неговиот угостителски објект во Неготино била организирана семејна веселба, на која присуствувале 25 лица.

Тој ќе биде задржан во Полициската станица Гостивар и по целосното расчистување и документирање на случајот, ќе му биде изготвена пријава за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, согласно член 206 од Кривичниот законик.

Семејната веселба е прекината, а објектот затворен од Државниот пазарен инспекторат.

Коронавирус