сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 50
home Хроника

Нема веќе субвенции за македонска музика

Нема веќе субвенции за македонска музика
Retro microphone on stage in restaurant. Blurred background

Собранието го укина Законот за поддршка на домашната музичка продукција на предлог на Владата со второ гласање, откако пратениците гласаа два пати бидејќи првото гласање беше неважечко зошто немаше кворум.

На првото гласање поради присуство на помалку од 60 пратеници, спикерот Талат Џафери го прогласи за неважечко гласањето, а потоа следеше второ во кое гласаа сите пратеници и се усвои законот, пишува Фокус.