четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 173
home Хроника

Напишал коментар на Фејсбук со кој поттикнал омраза и насилство- млад скопјанец си заработи кривична

Напишал коментар на Фејсбук со кој поттикнал омраза и насилство- млад скопјанец си заработи кривична

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.К.(23) од Сарај, скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено ккривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на 09.12.2021 година, по објавен текст од интернет портал на социјална мрежа Фејсбук, напишал коментар со кој поттикнал омраза и насилство.

Коронавирус