петок, 14. мај 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Најнови детали за ужасот во Струга: По убиството, сопругот се обидел да избега

Најнови детали за ужасот во Струга: По убиството, сопругот се обидел да избега

Секторот за внатрешни работи денеска со официјален извештај за убиството кое вчера се случи во Струга.

Според нивните информации случајот во 19:15 часот го пријавил во полиција Е.Т.(49) од Струга.

-Тој пријавил дека околу 19 часот, додека С.Р.(34) и Ј.Р.(39), двајцата од Битола, со привремено живеалиште во Струга, биле во неговиот стан, каде биле присутни уште неколку лица, по претходна расправија, Ј.Р. со нож ја нападнал неговата сопруга С.Р. и ѝ нанел повреди. Според пријавеното, тој се обидел да побегне, но бил спречен, по што со ножот сам се повредил, информираат од СВР Охрид.

Од екипа од Итна медицинска помош била констатирана смрт кај С.Р., а Ј.Р. бил префрлен во Медицински центар Струга за укажување на лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила екипа на Полициска станица Струга. По наредба на Јавен обвинител, телото на починатата било дадено за обдукција.

Коронавирус