четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 62
home Хроника

Над 40 санкционирани возила за јавен превоз во Македонија, 16 со неисправни сопирачки

Над 40 санкционирани возила за јавен превоз во Македонија, 16 со неисправни сопирачки

Денеска (18.05.2022) полициски службеници спроведоа акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на прекршоци на возила со кои се врши јавен превоз на патници, при што санкционирани се 41 возило. Од нив, 16 поради неисправен уред за запирање, 14 поради неисправен уред за управување, како и други видови неисправности.

Акциските контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Коронавирус