понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Хроника

На Ќафасан уапсен маж со меѓународна потерница од Интерпол

На Ќафасан уапсен маж со меѓународна потерница од Интерпол

На 29.08.2018 година на Граничниот премин„Ќафасан“ на влез во Р.Македонија бил лишен од слобода Д.Л.(41) од Р.Албанија, затоа што за истиот имало распишана меѓународна потерница од Интерпол-Виена, со цел екстрадиција во Австрија за сторено кривично дело – “вооружен грабеж“, информираат од МВР.

Од полицијата известуваат дека истиот бил изнесен пред Основното јавно обвинителство Струга и предаден на Основниот Суд Струга, каде на 30.08.2018 година му била одредена мерка екстрадиционен притвор во траење од 30 дена, по што е предаден во Казнено поправната установа “Затвор Охрид“.