вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 110
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

На Фејсбук ширела невистини за коронавирусот, кривична за жителка на тетовско

На Фејсбук ширела невистини за коронавирусот, кривична за жителка на тетовско

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Х.Е.(40) во с.Порој, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

На 23.03.2020 од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност, била регистрирана објава на социјалната мрежа Facebook со невистинита содржина во врска со ситуацијата со епидемијата во Р.Македонија и, по направена проверка, било потврдено дека станува збор за профил на пријавената.

Коронавирус