понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 175
home Хроника

На Фејсбук објавувал навреди и закани – кривична пријава за маж од Кичево

На Фејсбук објавувал навреди и закани – кривична пријава за маж од Кичево
A man is silhouetted against a video screen with an Facebook logo as he poses with an Samsung S4 smartphone in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica, August 14, 2013. REUTERS/Dado Ruvic/File Photo

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против З.С.(48) од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Во периодот од 28.11.2020 до 09.12.2020, во повеќе наврати, преку интернет на социјалната мрежа „Фејсбук“, од својот личен профил објавувал текстови и фотографии со вознемирувачка, навредлива и заканувачка содржина со што поттикнувал омраза и насилство.

Коронавирус