сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Хроника

На државно земјиште си изградил куќа, ќе одговара за узурпација на недвижности

На државно земјиште си изградил куќа, ќе одговара за узурпација на недвижности

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Г.К.(43) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“.

Во текот на 2021 година во атарот на Центар Жупа, пријавениот узурпирал земјиште со вкупна површина од 456 м2 во државна сопственост и на него изградил куќа со што го оштетил буџетот на Република Македонија за 902.880 денари.

Коронавирус