сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 94
home Хроника

МВР со детали за убиството во Чаир

МВР со детали за убиството во Чаир

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ш.М. (33) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“.

На 20.01.2018 година на улица „Дижонска 22“ во Скопје, Ж.К. (41) при вербална расправија со Ш.М. во врска со украдени работи за кои што оштетената се сомневала дека ги украл пријавениот, го испрскала со спреј – солзавец, по што зела стап и почнала да го удира по глава.

Во еден момент, Ш.М. замавнал со нож кон оштетената и и нанел убодна рана во пределот на стомакот. Откако оштетената била преземена од Итна медицинска помош, медицинските лица во амбулантното возило констатирале смрт.

По извршен службен разговор со пријавениот, тој ги појаснил околностите под кои го извршил кривичното дело.

Коронавирус