четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Хроника

МВР со детали за тешката несреќа: Познат идентитетот и возраста на загинатите од Арачиново

МВР со детали за тешката несреќа: Познат идентитетот и возраста на загинатите од Арачиново
илустрација

Министерството за внатрешни работи излезе со детали во врска со вчерашната сообраќајна несреќа во кумановско Романовце во која животот го загубија три лица.

Од полицијата информираат дека несреќата се случила околу 11:45 часот на обележан железнички премин со поставени сообраќајни знаци.

-Товарен воз кој сообраќал на релација Табановце-Гевгелија удрил во патничко моторно возило „Голф“ со скопски регистерски таблици управувано од Н.Б.(52) во кое како сопатници биле С.Б.(48), З.Б.(79) и И.Б.(43), сите од с.Арачиново-скопско. Во незгодата на местото на настанот починале возачот Н.Б., С.Б. и З.Б. додека И.Б. успеал да излезе од возилото и не се здобил со повреди, информираат од МВР.

Од страна на лекар од екипа на Итна медицинска помош констатирана била смрт.

Железничкиот сообраќај на тој дел од пругата бил во прекин до 17:25 часот односно до завршување на увидот од страна на  Јавен обвинител и увидна екипа од СВР-Куманово.

По наредба на ЈО телата на настраданите се предадени на семејството за погреб. Се работи на целосно расчистување на случајот.

Коронавирус