петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 23
home Хроника

МВР со детали за несреќата во која загина Буштур

МВР со детали за несреќата во која загина Буштур

Министерството за внатрешни работи соопшти официјални информации за сообраќајната несреќа во која загина македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур.

-На 29.01.2020 околу 23 часот во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „Србија“ во близина на крстосницата со улицата „Христо Татарчев“ товарно моторно возило „фолксваген кеди“ со скопски регистарски таблици, управувано од Б.Г.(70) од Скопје, удрило во бетонска жардињера. Во незгодата на местото на настанот починал возачот, информираат од МВР.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје и по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено на обдукција.

Коронавирус